ازدواج

برای همسرتان یک بانو باشید نه یک مادر

 

شاید شما هم این سوال به ذهنتان برسد نکند من هم برای همسرم نقش مادرش را ایفا می‌کنم! به هر حال زندگی مشترک باید به نحوی باشد که دو طرف احساس قدرت کنند البته پیش خودمان باشد در بعضی موارد حتی باید اجازه دهیم قدرت همسرمان بر ما فزونی گیرد چراکه اثرات مثبت چنین ارتباطی را در درجه اول خودمان احساس می‌کنیم. از این باب می‌گوییم از مادری کردن برای همسرتان بپرهیزید چون با این کار مجال قدرت‌نمایی مردمان را زیر سئوال می‌بریم. با امر و نهی کردن‌های مکرر مثل «کیف پولت را فراموش نکنی!»، «موقع برگشتن فراموش نکنی لباس‌ها را از خشک‌شویی بگیری!»، «قبض برق را پرداختی؟»، «چند بار بایدگفت این حوله‌های خیس را روی زمین نینداز؟»، «اگر با این لباس نازک بیرون بروی، حتما سرما می‌خوری» و... دقیقا همان اشتباهی را تکرار می‌کنیم که بیشتر بانوان به آن دچارند. این حالت را می‌توان از مخرب‌ترین عادت‌های ارتباطی همسران دانست. در اینجا سعی داریم تا زوایای مختلف اشتباهتان را برایتان واکاوی کنیم.

با این رفتارها مثل مادرش می‌شوید
1.در حق آنها بیش از حد مفید واقع شدن و انجام دادن کارهایی که باید خودشان انجام بدهند؛ مثلا: به دنبال کلیدش می‌گردیم، لباس‌هایش را پشت سرش جمع می‌کنیم و...
2.راه انداختن بازی‌های کلامی با آنها مثل بازی حدس بزن برای بیرون کشیدن اطلاعات از آنها؛ مثلا می‌گوییم: گرسنه‌ای؟ دوست داری کمی آش برایت درست کنم؛ نه؟ برایت ماهی درست کنم؟ دسر چطور؟ با یک سوپ موافقی؟ زیاد جالب به نظر نمی‌آید؟ خب بگذار فکر کنم. یک ساندویچ چطور است؟ آن را هم دوست نداری؟
3.معمولا چنین فرض می‌کنیم؛ مردها کم‌حافظه بوده یا فراموشکار هستند و اطلاعاتی که باید خودشان به خاطر داشته باشند را به آنها گوشزد می‌کنیم: یادت باشد وقتی رسیدی زنگ بزنی، یادت نرود بچه را از کلاس برسانی خانه، یادت باشد آشغال‌ها را دم در بگذاری، وقت دکترت یادت نرود! و...
4.آنها را نکوهش می‌کنیم، گویی بچه‌اند؛ «چطور می‌توانی بدون ژاکت بیرون بروی؟ نمی‌بینی هوای بیرون سرد است؟»، «چندبار باید بگویم قبل از اینکه بخوابیم چراغ‌ها را خاموش کن؟ صورتحساب‌های برق خیلی بالا رفته» و...
5.به عهده گرفتن کارهایی که فکر می‌کنید نمی‌توانند به‌درستی انجام دهند؛ مثلا اینکه بگویید: «من به خرید کردن تو اعتماد ندارم چون...»
6. اصلاح کردن اشتباهات‌شان و امر و نهی کردن به آنها؛ مثلا: «اگه جای تو بودم الان از سمت چپ رانندگی می‌کردم» یا «از آن مسیر برو که ترافیک نباشد.»

رفتار شما او را بچه می‌کند
شاید بگویید در بسیاری مواقع، مردان به تذکر چنین مواردی نیاز دارند اما موضوع این نیست؛ موردی که در اینجا اهمیت دارد این است که وقتی با یک مرد مانند پسر بچه کوچکی رفتار می‌کنید، او نیز شما را مأیوس نکرده و مانند بچه‌ای کوچک با شما رفتار خواهد کرد. هنگامی که انتظار دارید ناتوان، درمانده و ضعیف باشد او نیز خود را ناتوان، درمانده و ضعیف نشان می‌دهد.

چرا بانوان در حق همسران‌شان مادری می‌کنند؟
احتمالا متنفرید از اینکه بشنوید شما هم در حق مرد زندگی‌تان مادری می‌کردید اما باور کنید تنها شما نیستید که این کار را انجام می‌دهید؛ دلیل این کار چیست؟ زن‌ها برای مادری کردن آموزش دیده‌ و برای آن نیز پاداش می‌گیرند. وقتی بچه بودید، یگانه الگویتان مادرتان بود و همواره شاهد بودید چگونه از شما، برادر و خواهرهایتان حمایت می‌کرد؛ به این ترتیب آموختید چگونه حمایتگر، مهربان و فداکار باشید و به نیازهای دیگران رسیدگی کنید. این موضوع نیز حقیقت دارد که شاهد بودید چگونه مادرتان به ویژه در حق پدرتان مادری می‌کرده است؛ پس بیایید به موضوع اینطور نگاه کنیم که اگر شما شاهد بودید به جای اینکه مادرتان به طرزی رومانتیک با پدرتان رفتار کند، همیشه در حق او مادری می‌کرده است، شما هم از کودکی آموختید این همان رفتاری است که زن‌ها باید با مردها داشته باشند؛ درنتیجه وقتی خودتان بزرگ شدید و ازدواج کردید، عینا همین کار را با همسرتان انجام دادید.

آنها که بدشان نمی‌آید
وقتی در حق مردها مادری می‌کنید، آنها احساس عشق می‌کنند؛ چرا؟ چون مردها در کودکی همواره شاهد بودند مادرشان از آنها مراقبت کند؛ بنابراین برایشان عادی است به همسر خود اجازه دهند این نقش را ادامه دهد. این موضوع حقیقت دارد. چنانچه مادر همسرتان مدام در حق او مادری کرده باشد، ممکن است در ذهنش مادر، همسر و حمایتگر تداعی بیشتری از کلمات عاشق، معشوق، بهترین دوست یا شریک زندگی داشته باشد. چنانچه همسرتان در کودکی محبت و توجه کافی از جانب مادر خود دریافت نکرده باشد هم با خوشحالی تمام اجازه خواهد داد این کار ناتمام را برایش به پایان برسانید.

عشق را نکشید
سریع‌ترین راه ممکن برای کشتن عشق، شور و حال و حرارت یک رابطه، مادری کردن در حق نامزد یا همسرتان است. هرچه با یک مرد بیشتر مانند مادرش رفتار کنید، او نیز به شما بیشتر فرزندگونه پاسخ خواهد داد. اما موضوع این ‌است که هیچ مردی مایل نیست همسرش تبدیل به مادردومش شود.

روزی که او شورش کند
در ابتدا مادری کردن برای نامزد یا همسرتان می‌تواند جوانب مثبتی داشته باشد اما در درازمدت اثرات بسیار مخربی را بر رابطه شما خواهد گذاشت؛ همسرتان از شما منزجر شده و علیه‌تان طغیان خواهد کرد. ممکن است از رفتارتان شکایتی نداشته باشد، حتی ممکن است اصرار کند به این کار ادامه دهید اما یک چیز حتمی است: او یک روز علیه‌تان شورش خواهد کرد؛ همانگونه که تمامی پسر بچه‌ها دوست دارند روزی از مادرشان جدا شوند و خانه را ترک کنند.

اینگونه مردتان دیگر نمی‌تواند دوست‌تان بدارد
اگر با نامزد یا همسرتان مدام طوری رفتار می‌کنید که گویی بی‌لیاقت است، متعاقب چنین رفتاری او نیز احساس ناتوانی و بی‌لیاقتی خواهد کرد و درنتیجه اعتماد به‌نفسش پایین آمده و رفتارش نیز بچگانه‌تر می‌‌شود. هنگامی که یک مرد احساس خوبی نسبت به خود ندارد، شما را نیز کمتر دوست خواهد داشت، زیرا احساس عزت‌ نفس یک مرد بستگی به احساس توانمندی او دارد. هنگامی که مردی احساس ‌کند کارها را به درستی انجام نمی‌دهد، به سختی می‌تواند با شما یا خودش مهربان باشد. رفتار کردن با مردها مانند پسر بچه‌ها و به رخ کشیدن ضعف‌ها و ناتوانایی‌های آنها روی قابلیت عشق‌ورزی‌شان تأثیر منفی می‌گذارد.

چگونه از مادری کردن برای مردان دست برداریم؟
اول از همه باید از انجام کارهایی که همسرتان می‌تواند خود انجام دهد، پرهیز کنید. رفتار مادرانه داشتن در حق او مانند اعتیاد است و تنها راه نجات از اعتیاد ترک آن است؛ این بدان معناست که وقتی همسرتان می‌پرسد: کلیدهایم کجاست؟ بگویید: نمی‌دانم. اجازه دهید خود دنبال آنها بگردد. هنگامی که برای مناسبت ویژه‌ای می‌خواهد خودش لباس انتخاب کند، نگویید باید کدام لباس را بپوشد. وقتی لباس‌هایش را روی زمین می‌اندازد، برایش جمع نکنید. چنانکه همسرتان عادت دارد کارهایش را برایش انجام دهید، ممکن است کمی طول بکشد تا خود را با این رفتار جدید وفق بدهد و در ابتدا امکان دارد برایش مشکل باشد. یأس‌ها و سرخوردگی‌هایش را تحمل کنید، زیرا مدتی طول خواهد کشید تا کارهایی را که سال‌ها برای خود انجام نداده انجام بدهد.

به او اعتماد کنید
قدم دوم برای ترک مادری، این است که سعی کنید با نامزد یا همسرتان مانند شخصی لایق، دانا، توانا و قابل اعتماد رفتار کنید. اطلاعاتی که خودش می‌بایست به خاطر داشته باشد را به او یادآوری نکنید. سعی نکنید به جایش فکر کنید یا تقویمش باشید، بلکه به‌گونه‌ای رفتار کنید که دریابد بزرگسالی فهمیده و تواناست که همیشه می‌توانید روی او حساب کنید. به‌یاد داشته باشید از آنجا که مدت‌ها در حقش مادری می‌کردید و برنامه‌هایش را ترتیب می‌دادید، کمی تنبل شده است و ناخودآگاه ممکن است در به خاطر سپردن قرار ملاقات‌ها و مسئولیت‌هایش به شما تکیه کند؛ بنابراین طبیعی است هنگامی که از این کار دست می‌کشید، بعضی از کارهایش را فراموش کند؛ مثلا برخی صورتحساب‌ها را نپردازد یا آشغال‌ها را هر شب دم در نگذارد. در اینگونه مواقع سرزنش‌اش نکرده و از او انتقاد نکنید.

مثل مادرها با او صحبت نکنید
قدم سوم برای ترک مادری کردن، آن است که آنگونه که مادرها با بچه‌هایشان صحبت می‌کنند با او صحبت نکنید. به خودتان قول بدهید با نامزد یا همسرتان طوری صحبت نکنید که گویی یک پسر بچه 5ساله است. این به آن معناست که اصلا او را نکوهش نکنید. اشکالی ندارد اگر بگویید از دستش ناراحت و عصبانی هستید، اما این کار را به گونه‌ای که یک بزرگسال با بزرگسال دیگر انجام می‌دهد، انجام دهید، نه مثل یک مادر عصبانی که از دست پسربچه شیطانش به ستوه آمده است.

بعضی مسئولیت‌ها را به او دهید
قدم چهارم این است که مسئولیت‌هایی را که دوست دارید به عهده بگیرد به او واگذار کنید و چنانچه اشتباه‌هایی مرتکب می‌شود، مسئولیت‌ها را از او سلب نکنید. ممکن است در ابتدا مشکل باشد، اما نگران نباشید. همه‌چیز به خوبی پیش خواهد رفت، حتی اگر اشتباه کرد او را سرزنش نکنید و سعی کنید خود را بی‌اطلاع نشان دهید. به یاد داشته باشید کنار گذاشتن این عادت‌ها چندان ساده نیست. اما چنانچه موفق شوید این عادت‌ها را کنار بگذارید، همسرتان حس مرد بودن بیشتری می‌کند.

سعیده جعفری-کارشناس علوم اجتماعی
فرآوری شده از: جوان ایرانی

۹۳/۰۱/۰۹ موافقین ۰ مخالفین ۰
مهاجر

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی